17. prosince 2019 Pro média / Tiskové zprávy

Finanční gramotnost. Téma, které během podzimu prezentovala studentům Charita Zlín

Prevence sociálního vyloučení mladých dospělých v důsledku dluhové spirály, kteří po ukončení školní docházky vstupují na trh práce. To je název projektu Občanské poradny Charity Zlín, postaveného na základě diplomové práce studenta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, fakulta managementu a ekonomiky, zpracované pro zlínskou Charitu. Projekt během podzimu podzimu prezentovali prostřednictvím workshopů sociální pracovníci služby na vybraných zlínských středních školách studentům vyšších ročníků. Obsahem bylo především rodinné hospodaření, informace o základních finančních produktech, prevence zadlužení a možnosti řešení případných vzniklých dluhů.

Tisková zpráva

Finanční gramotnost. Téma, které během podzimu prezentovala studentům Charita Zlín

Prevence sociálního vyloučení mladých dospělých v důsledku dluhové spirály, kteří po ukončení školní docházky vstupují na trh práce. To je název projektu Občanské poradny Charity Zlín, postaveného na základě diplomové práce studenta Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, fakulta managementu a ekonomiky, zpracované pro zlínskou Charitu. Projekt během podzimu prezentovali prostřednictvím workshopů sociální pracovníci služby na vybraných zlínských středních školách studentům vyšších ročníků. Obsahem bylo především rodinné hospodaření, informace o základních finančních produktech, prevence zadlužení a možnosti řešení případných vzniklých dluhů.

Nabídku zlínské Charity ke spolupráci přijala Střední škola gastronomie a obchodu Zlín, Střední škola pedagogická a sociální Zlín, s.r.o. a Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Zlín. Celkem šlo o sedm setkání se studenty v přítomnosti vyučujících. „Z realizovaných přednášek jsme zjistili, že studenti mají většinou základní představy o finanční gramotnosti a otázky hospodaření nechávají spíše na svých rodičích. Nebyli si příliš vědomi rizik spojených s možným vznikem dluhů. Workshopy jsme se snažili realizovat i záživnou formou, jako je brainstorming pomocí internetové aplikace, vyplnění příkladu hospodaření, akční hra o prevenci zadlužení," uvedla Jana Strouhalová, vedoucí sociální služby, která dále řekla: „Na rozvoj finanční gramotnosti v oblasti domácího hospodaření jsme kladli asi nejvyšší důraz, jelikož téma hospodaření je naprosto praktickým, základním prvkem ve znalosti a užívání financí v životě. Proto jsme také aplikovali praktický příklad vyplňování modelových situací rodin a jejich příjmů a výdajů, díky kterému jsme chtěli, aby si studenti uvědomili potřebnost tvorby domácích rozpočtů a uvažování nad výdaji.“

V průběhu workshopů pracovníci zaznamenali u některých studentů zájem o konkrétní, někdy i nezmíněná témata, z oblasti povinných plateb po ukončení studia, sociálních dávek souvisejících s hospodařením, způsobech provádění exekucí, zadluženého dědictví. Tento zájem byl však dle pracovníků dán určitou zvědavostí studentů. Součástí workshopů byl také závěrečný kvíz sestavený z pěti otázek dle témat, které ve workshopech zazněly. „Z workshopů máme velmi dobrý pocit jednak co se týká způsobu naší práce se studenty, obsahu informací v prezentacích, ale také díky veskrze pozitivní zpětné vazbě, kterou jsme získali jak ze strany vyučujících, kteří byli na přednáškách přítomni, tak také ze strany většiny skupinek studentů," uzavírá Pavel Hanke, sociální pracovník služby. Učiněný krok, tedy uvedení teorie diplomové práce do praxe, se jeví jako vysoce potřebný. Proto hodlá zlínská Charita ve spolupráci se středními školami pokračovat i v následujícím roce, a to ideálně ve větším měřítku. 

Dotace na provoz Občanské poradny Charity Zlín v roce 2019 poskytl Zlínský kraj z programu Zajištění dostupnosti sociálních služeb na území Zlínského kraje, statutární město Zlín a dárci.

Ing. Pavla Romaňáková
projektová manažerka