Lidé se nás často ptají, jakou pomoc vlastně poskytujeme

Lidé se nás často ptají, jakou pomoc vlastně poskytujeme

Odpověď by mohla být: Úkony indikované ošetřujícím lékařem. Myslím si ale, že pro všechny, ať už kolegy, či ostatní z nelékařského prostředí, je takováto odpověď nedostačující. Takže. Kromě lékařem ordinovaných ošetřovatelských úkonů se v domácí péči dostáváme i do situací, které nemají zcela běžný průběh. Často je potřeba jednat, aniž by tomu předcházela jinak běžná konzultace s ošetřujícím lékařem.

Musíme se samostatně rozhodovat, co je v dané chvíli priorita, a to vždy tak, aby bylo dobře provedeno ošetření pacienta, které je aktuálně nezbytně nutné a zajištěno ošetření následné, které nemůže být v domácích podmínkách provedeno. Také v těchto situacích, a zejména v nich, je důležitá efektivní komunikace a spolupráce s ošetřujícím lékařem založená na, z naší strany, přesném informování o aktuálním stavu nemocného.

Jeden příklad za všechny.

Paní Zdeňce, což ovšem není skutečné jméno naší klientky, jsme již delší dobu zajišťovaly odborné ošetření indikované jejím ošetřujícím lékařem s ohledem na doporučení odborníků spádové nemocnice. Většina péče o ni připadla synovi, který s ní však nežil v jedné domácnosti.  Za maminkou docházel a zabezpečoval vše, co již nebyla paní Jozefka schopna udělat sama.  Při jedné ze svých každodenních návštěv zjistil, že si maminka způsobila pádem poměrně rozsáhlé poranění. Informoval ošetřujícího lékaře a domluvil jeho odpolední návštěvu. Zatelefonoval také nám. Přislíbily jsme, že se neodkladně dostavíme i přesto, že návštěva nebyla plánovaná, protože měla paní Zdeňka na tento den domluvenu kontrolu v odborné ambulanci. Po příchodu našla zdravotní sestra naší služby paní Zdeňku v šoku, v oblečení od krve, s krvácející, poměrně velkou tržnou ránou na hlavě.  Po zastavení krvácení a základním ošetření ostatních poranění, byla pacientka za neustálého uklidňování na lůžku převlečena do čistého oblečení a byly jí překontrolovány fyziologické funkce. Během manipulace s pacientkou si kolegyně všimla dalších, spíše povrchových poranění a také nefyziologického postavení a otoku ruky. Vzhledem k neklidu pacientky a velké pravděpodobnosti, že je končetina zlomená, informovala zdravotní sestra ošetřujícího lékaře, který zajistil okamžitý převoz rychlou záchrannou pomocí (RZP) na traumatologickou ambulanci. Po všech krocích - provedení ošetření poměrně velké tržné rány na hlavě, oděrek, zafixování ruky, telefonické konzultaci stavu s ošetřujícím lékařem, zajištění další následné péče a stabilizaci pacientky pro danou chvíli, teprve nastal čas, aby kolegyně vysvětlila synovi paní Zdeňky rozsah jejího zranění a nutnost dalšího ošetření na úrazovém oddělení nemocnice. Příjezdem RZP byla jednou zase naše práce u konce.

Ocenění rychlé, bezchybné, profesionální pomoci a zvládnutí dané situace, kterého se nám dostalo od syna paní Zdeňky a i ošetřujícího lékaře, je tím pověstným hnacím motorem, jež nás žene dál.  

Mgr. Soňa Jarošová, vedoucí Charitní ošetřovatelské služby Zlín