Charita Zlín

ruka podaná v nesnázích

rodinám, seniorům, osobám v krizi

odborné sociální a dluhové poradenství

seniorům se sníženou soběstačností

centrum denních služeb

 

dospělým osobám

pastorační služba

Příběh jedné koledy

Příběh jedné koledy

Další ze zlínských tříkrálových soutěžních výzev. Tentokrát pro více či méně zdatné písmáky, kteří se rádi podělí o prožitek (ne)všedního královského dne, a to v libovolném literárním stylu. Mohlo jít o dopis, zprávu, vyprávění, reportáž, prózu, poezii, fejeton ... Jedinou podmínkou byl rozsah. Stovka je docela pěkné číslo, takže dílko muselo obsahovat alespoň sto slov. A kdo se mohl zapojit? Každý, kdo se s koledou 2019 jakkoliv setkal. 

Začtěte se do Příběhů jedné koledy a jen tak, sami sobě, dejte odpověď: "Kdo je vítězem?"

Koledování ve zlínském Kostelci, Jarmila Kopečná

Je sobota 5. ledna. Přes noc nasněžilo. Někomu pro radost, někomu pro starost. Je sobota 5. ledna. Dnešní den bude obyčejný a přece jiný. V dnešní den vyjde do ulic nejvíce skupinek tříkrálových koledníků. Také já, jako vedoucí jedné takové skupinky.

Cestou potkávám ´svého´ prvního a nejstaršího krále. Potom jdeme do rodiny, kde už na  nás čeká druhý král a také král třetí, nejmladší. Ten černý. Maminka si zjevně musela přivstat, aby stihla obličej malého koledníka pomalovat černou barvou. Jsme připraveni. Můžeme vyrazit.

V srdci pronáším střelnou modlitbu o požehnání pro naše koledování. A v hlavě se honí různé myšlenky. Otevřou nám lidé dveře? Otevřou nejenom své peněženky, ale i svá srdce? Budou k nám laskaví nebo naši návštěvu přetrpí se staženými rty? A co my? Dokážeme přinést pokoj? Dokážeme popřát nejenom šťastný, ale i požehnaný nový rok?

Požehnání – to slovo lidem často zavání náboženstvím nebo si pod ním představí hojnost peněz, blahobyt. Co když popřejeme požehnaný nový rok a během té doby se v rodině stanou smutné události? Budeme označeni za podvodníky. Co jste nám to přáli a jak jsme dopadli? Těžké je pak vysvětlovat, že požehnání má mnoho podob.

V prvních několika domech nám neotvírají. Nejmenší král, který letos chodí koledovat poprvé, začíná být rozmrzelý. Všechno mu musím vysvětlit. Zdá se, že si má slova vzal k srdci a vrací se mu dobrá nálada. Stále znovu a znovu padá do sněhu a kdyby mu v tom nebránila jeho královská koruna, tak by nejspíš dělal i kotrmelce. V polovině koledování ale musí celý promáčený zpět k mamince. Trochu se bojím její reakce na ledové ruce synka, ale obavy jsou zbytečné. Přebírám od „černého“ královský plášť a korunu, která je mi pochopitelně malá a během dne mi několikrát spadne z hlavy.

Pokračujeme v našem tříkrálovém putování. Z otevřených dveří na nás už z dálky, snad v obavě, že její dům mineme, volá žena. Její počáteční úsměv střídají slzy v očích a vřelé stisky našich rukou. Jen ona sama by dokázala říct, kolik bolesti bylo v jejím srdci. Věřím, že naše návštěva měla pro ni velký význam. A i kdybychom se vrátili s prázdnou pokladničkou, tak kvůli této ženě mělo naše putování smysl.

Příběh jedné koledy, Jitka Bártková, Doubravy

Přešly další Vánoce
a zas jako vždy v roce
první týden lednový
chystáme se na nový
pochod králů vesnicí,
budou malí – velicí?

Teta Jitka žehlí pláště,
záleží jí na tom zvláště,
aby jako ze škatulky
byli naši kluci i holky,
kteří letos kralování
vzali sobě za poslání.

Až obléknou vzácný šat,
mohou se králové vydat
cestou naší vesničkou
na rtech se známou písničkou.

Ve sněhu i v plískanici,
mají úsměv na svém líci.
Vždyť je to pro dobou věc,
to ví každé dítě přec.
Koledníci vybírají,
co jim lidé dobří dají.
Teta Danka zase,
hlídá, co je v kase.
Charitě pak odevzdáme,
vše, co v pokladničce máme.

Snad 17.340 korun českých,
přichystá pár chvilek hezkých,
těm, kdo pomoc potřebují
a s nimiž nás teď navždy pojí,
příběh jedné koledy…

Čtyřicet tisíc kroků, Anežka Šenkeříková a ostatní členové dvou mladcovských skupinek

Letošní třikrálová sbírka ve Zlíně - Mladcové, byla ve srovnání s loňským rokem více než hojná a úspěšná. Ať už v počtu králů nebo v podobě sněhové nadílky. Tento rok se nám podařilo vytvořit dvě velice šikovné a silné skupinky v plném počtu. Jednu skupinku jsem vedla já a druhou kamarádka Jana. Ta získala do skupinky svou dceru Magdalenu a sousedku paní Bohumilu a já koledovala za pomoci sousedky pani Jarmilky a pracovnika Charity Zlin, pana Pavla. Dnešní pokroková doba nám umožnila skrze mobilní aplikaci měřit počet kroků, které jsme za sobotu a neděli ušli. Celkem to bylo asi 40 000 kroků to je asi 32 kilometrů.

Díky bohaté sněhové nadílce, třikrálová sbírka na mladcovském kopci byla v radostném až pohádkovém duchu, což se odráželo i na náladě, pohostinosti a stědrosti mladcovských obyvatel. Tahle stědrost nás ve finále mile překvapila i výslednou vykoledovanou částkou.  Lidé si s radostí a nadšením poslechli známou třikrálovou koledu, se kterou jsme se vždy blížili k jejich dveřím. Celková pohostinost obyvatel nás ale překvapila na závěr, když nás jedna rodina pozvala k bohatě prostřenému stolu.

Už teď se těšíme na třikrálové koledování v roce 2020.

Tříkrálová sbírka 2019
Podpořte nás
 

Základní údaje

Charita Zlín

Burešov 4886, 760 01 Zlín

 

pracovní dny: 07:30 - 15:30 hodin 

telefon: +420 577 224 050

e-mail: info@zlin.charita.cz

  

  • IČ 44117434
  • evidence MK dne 30.10.1996
  • pod číslem 8/1-02-728/1996
  • bank.spojení ČS, a.s., Zarámí 4463
  • číslo účtu: 1400878319/0800

Charita Zlín zpracovává osobní údaje fyzických osob v souladu s obecným nařízením Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR), je tedy jejich správcem. Charita Zlín nejmenuje pově-řence pro ochranu osobních údajů.

 
 
 
 

KSSZK