Za pacienty rychle a bezpečně. I díky těm, kteří sportovali pro Charitu Zlín

Že je domácí zdravotní a hospicová péče poskytovaná tak zvaně v terénu, plyne již ze slova domácí v jejím názvu. Všeobecné zdravotní sestry proto denně najezdí, ujdou a vyšlapou docela velké vzdálenosti. Nemalou energii následně vydají při vlastních úkonech u pacientů. Dá se říci, že jde o sportovní výkon. Ten hraje hlavní roli i v případě sportovců, ať už amatérských, či profesionálních, kteří podporují neziskové organizace právě svojí aktivitou, a to prostřednictvím mobilní aplikace EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem. 

Tisková zpráva

Za pacienty rychle a bezpečně. I díky těm, kteří sportovali pro Charitu Zlín

Že je domácí zdravotní a hospicová péče poskytovaná tak zvaně v terénu, plyne již ze slova domácí v jejím názvu. Všeobecné zdravotní sestry proto denně najezdí, ujdou a vyšlapou docela velké vzdálenosti. Nemalou energii následně vydají při vlastních úkonech u pacientů. Dá se říci, že jde o sportovní výkon. Ten hraje hlavní roli i v případě sportovců, ať už amatérských, či profesionálních, kteří podporují neziskové organizace právě svojí aktivitou, a to prostřednictvím mobilní aplikace EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem. Ta na trhu rozhodně není nováčkem. A právě letos na konci zimy potřebné body, které se po dosažení cílové hodnoty proměnily v částku 90.000 Kč, vysportovali dárci pro projekt Charity Zlín, Za pacienty rychle a bezpečně – nákup osobního vozidla pro domácí zdravotní a hospicovou péči, který je v těchto dnech realizován. 

Cílem zlínské charitní domácí zdravotní a hospicové péče je nabídnout odbornou zdravotní pomoc indikovanou ošetřujícím lékařem pacienta v jeho přirozeném, domácím prostředí. Nejčastěji jde o seniory, služba je však poskytována osobám všech věkových kategorií, včetně dětí, a to dvacet čtyři hodiny denně, sedm dní v týdnu. „Já říkám, že jsme taková pojízdná ambulance. Mnozí, převážně imobilní pacienti, by se složitě dostávali k lékaři třeba jen na odběr krve. My to zvládáme bez problémů u něj doma,“ říká Soňa Jarošová, vedoucí služby. K základním činnostem domácí péče patří aplikace ordinované terapie, ošetření stomií, lokální ošetření, aplikace klyzmatu, cévkování, ošetření permanentního katetru, ošetřovatelská rehabilitace. Služba poskytuje i komplexní domácí hospicovou péči. V databázi má služba ročně více než 250 pacientů, pracovnice provedou celkem více než 25.000 úkonů. Vedle těch indikovaných lékařem, jsou všeobecné zdravotní sestry způsobilé odborně poradit pacientům a jejich blízkým i v ošetřovatelských postupech.

Tato žádaná a velmi potřebná služba, díky níž zůstávají doma pacienti, kteří by se nevyhnuli hospitalizaci, je a musí být poskytována bez sebemenšího přerušení i v této, pro ni nelehké, době. Veškeré zmiňované úkony jsou totiž hrazeny z veřejných prostředků. Avšak způsob, jímž zdravotní pojišťovny už několik let proplácí provedené výkony, nepokrývá nezbytné náklady. Na tento problém Charita Česká republika dlouhodobě upozorňuje jak Ministerstvo zdravotnictví, tak zdravotní pojišťovny. Nikdo jej však neřeší. „Pro záchranu domácí péče proto nyní předkládáme občanům petici Doma je doma s cílem přimět politiky zajistit její dostatečné a udržitelné financování,“ uvedla Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních služeb Charity Česká republika. Tisková zpráva Charity Česká republika k výzvě Doma je doma.

Charitní domácí zdravotní a hospicová péče je podporována dárci.

Ing. Pavla Romaňáková
projektová manažerka