Multikulturní adaptační a integračních aktivity

Přeložit tuto stránku do ukrajinštiny / Перекладіть цю сторінку українською мовою

Rok 2023

Nadále se chceme, pokud to situace bude vyžadovat, podílet, a to spolu s partnery, na realizaci multikulturních adaptačních a integračních aktivit na Zlínsku s účelem podpořit ukrajinské uprchlíky, dospělé i děti, v prolínání se do většinové, místní společnosti. Kromě poskytované standardní podpory formou poradentsví, doprovázení, materiální a potravinové pomoci, jde tedy o přispění k poznání a pochopení způsobu života v regionu. 

Zimní čas

  • úterý, 21.02.2023, 14 - 16 hodin
  • rodinný zábavní park Galaxie Zlín, bližší informace posléze

Jste z Ukrajiny a chcete se zapojit do programů či příprav?
Jste místní a chcete jakkoliv pomoci?
Kontaktujte nás: T: +420 603 491 601, E: info@zlin.charita.cz

Rok 2022

Podíleli jsme se, ve spolupráci s partnery, na realizaci multikulturních adaptačních a integračních aktivit pro Zlínsko s názvem Barevný podzim 2022 s účelem podpořit ukrajinské uprchlíky, dospělé i děti, v prolínání se do většinové, místní společnosti. Kromě poskytované standardní podpory formou poradentsví, doprovázení, materiální a potravinové pomoci, jde tedy o přispění k poznání a pochopení způsobu života v regionu. 

Advent. To je doba očekávání ...

Advent. To je doba očekávání ... 

úterý, 29.11.2022, 14 - 16 hodin (výroba dekorace)

poděkování partnerovi - Dětské centrum Galaxie Zlín, Sportovní areál Vršava, Kostelec 679, Zlín 

 

Další z plánovaných aktivit pro dospělé s dětmi, kteří v důsledku války opustili své zničené domovy, rodiny, přátele. Tentokrát adventní. A tak logicky tvořící koutek ovládli andílci, menší i větší hvězdy, zvonečky. Jak maminky zareagovaly na představení jednotlivých výrobků? Chtěly zkusit vyrobit všechno! I proto se během dvou odpoledních hodin, které byly na setkání vyčleněny, neodpočívalo. Jen trochu povídalo. Ale přece jen, vzájemné sdílení pocitů, dojmů, i diskuse nad výsledkem snažení, byly prioritou. „Moc Vám děkujeme, opravdu moc. Je krásné zaměstnat ruce a společně tvořit, zapomenout na trápení,“ nešetřily slovy díků maminky. Děti, kterých byly více než tři desítky, zase využily v maximální míře možnost vydovádět se na atrakcích, které zábavní park nabízí. "Moc děkuji za pozvání. Byl to úžasný den pro mě a pro mého syna," svěřila se paní Iryna. Odpoledne si dospělí mohli zpestřit kávou, děti pak limonádou, na které je Charita pozvala. „Bylo potěšující vnímat spokojenost maminek. Jejich oči se smály, měly opravdovou radost. Moc nás to těší,“ shodly se pracovnice zlínské Charity připravující aktivity, které ale musely přiznat, že šlo o poslední letošní setkání. 

Hned v úvodu odpoledne zazněla nabídka služeb poradenství, přítomní byli ujištěni, že síť Charit podává pomocnou ruku všem, kteří se ocitli v nekomfortní situaci. Jen se nesmějí ostýchat o pomoc si říct, svěřit se se svým trápením.

Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ...  Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ... Advent. To je doba očekávání ...

Babiččin koláč pro ...

Babiččin koláč pro ... 

čtvrtek, 24.11.2022, 9:30 - 11:30 hodin

Uživatelé a pracovníci Domovinky pozvali k sobě ´domů´, ukrajinskou maminku Marianu. Už v úvodu, když se návštěva představovala, se dostavily silné emoce, nechyběly slzy: "Měli jsme šťastný život. Dům, rodinu, práci. A teď ... Modlím se, aby bylo zase dobře." Seniorům bylo odkryto, kdy se Charita Zlín s Marianou a dalšíma maminkama seznámila, že jejím blízkým organizace poskytla materiální pomoc pro zdravotně znevýhodněné mladé muže v její rodině, kteří svoji zemi doposud neopustili, i to, že její dcery docházejí na základní školu ve Zlíně a musejí se hodně snažit, aby příliš za spolužáky nezaostávaly, především v technických předmětech, jako je chemie, a také češtině. Hlavním bodem dopoledního setkání byla příprava koláče. Senioři se vrhli na jablečný štrůdl. Co na to Mariana? "Také u nás pečeme, děláme si i svoje těsto. U nás je moc jablíček, medu a proto i mnoho receptů z těchto surovin." Tak se vlastně při pečení moravského štrůdlu žádné překvapení nekonalo. Ale konalo se díky studentce - praktikantce, která pro seniory připravila aktivitu - výroba andílků. A co příště? Jedna z uživatelek zavzpomínala na svoji čtvrnácti denní cestu na Ukrajinu, tak přijde na besedování nad fotografiemi.

Babiččin koláč pro ...Babiččin koláč pro ...Babiččin koláč pro ...Babiččin koláč pro ...Babiččin koláč pro ...

Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)

Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje ... 

úterý, 25.10.2022, 14 - 16 hodin (výroba dekorace)

poděkování partnerovi - Dětské centrum Galaxie Zlín, Sportovní areál Vršava, Kostelec 679, Zlín 

Setkání dospělých s dětmi. A nejen to. Především společné tvoření podzimní dekorace a povídání, třeba o tradicích barevného ročního období. Pravda, děti byly více zaměstnány atrakcemi, které zábavní park nabízí, tudíž výroba mini dráčků, která pro ně byla připravena, je tak zvaně nebrala. U dospělých to bylo jinak. Více než polovina přítomných se do tvoření ponořila, dle reakcí s radostí. Veškerý materiál byl Charitou připraven, stačilo si jen spojit připravené větve, vybrat rostlinky a vše provázkem spojovat a vázat podle vlastní fantazie. "Děkuji Vám. Moc. Úplně jsem si díky Vám odpočinula, vyčistila hlavu. Moc děkuji," nešetřila slovy díků lámanou češtinou paní Ludmila. Odpoledne si dospělí mohli zpestřit kávou, děti pak limonádou, na které je Charita pozvala, sdíleli své zkušenosti, radosti i starosti, nechyběla nabídka služeb poradenství, individuálně byly vyřčeny i možnosti potřebné pomoci, ať už u nás, či přímo na Ukrajině.  

Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje. Ukázka vyráběné dekoracePodzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje. Ukázka výrobkuPodzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje. Materiál pro tvoření připravený Janou a Pavlou z Charity ZlínPodzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje. Materiál pro tvoření připravený Janou a Pavlou z Charity ZlínPodzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje. Materiál pro tvoření připravený Janou a Pavlou z Charity ZlínPodzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)Podzim. Čas, kdy se příroda krásně zabarvuje (výroba dekorace)

Naše tradice

Naše tradice

úterý, 12.10.2022, 10 - 11 hodin

Multigenerační (a také mezinárodní) setkání si kladlo za cíl připomenout ty nejznámější podzimní tradice, sdílet vzpomínky, zkušenosti, vzájemně se obohatit. Téměř dvě hodiny před zahájením programu se ujal své zodpovědné role pan Tomáš. Jaké? Připravit, dle staré tradice, v jámě s popelem pečené zemáky. Vůně rozžhavených doutnajících dřevěných polének se linula po celé zahradě i ulici. To byla známka toho, že to tu klape podle plánu. A vše následující už šlo, v uvolněné atmosféře, samo. Písničky, povídání, vzpomínání a především koštování. Opečených špekáčků, koláčů, ovocných nápojů a na závěr zmiňovaných zemáků. Pořadatelé mysleli i na ty nejmenší - připraven byl materiál pro výrobu dekorace v podobě mini dráčků. Nechyběla zde ani sociální pracovnice pro případ, že by někdo potřeboval odborné poradenství, či se chtěl seznámit s možnostmi potřebné materiální a návazné pomoci, ať už u nás, či přímo na Ukrajině.

Naše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradiceNaše tradice

Bavíme se v Rodinném zábavním parku

Bavíme se v Rodinném zábavním parku Galaxie Zlín

úterý, 27.09.2022, 14 - 16 hodin

poděkování za vstřícnost Dětské centrum Galaxie Zlín, Sportovní areál Vršava, Kostelec 679, Zlín 

Na děti zde čekala spousta atrakcí. Musely se hodně snažit, aby si všechny nabídnuté atrakce osahaly. I proto bylo velmi příjemné, že všichni mohli zůstat v centru až do pozdního odpoledne - poděkování vedení zábavního parku. Během dovádění děti odpočívaly při tvorbě buttonků. Nejčastěji je vyráběly pro sebe a maminky. Takže nejvíce barveným obrázkem byla srdíčka. Dospělí během jejich hry trávili čas u kávy, na kterou je Charita pozvala, sdíleli své zkušenosti, radosti i starosti, využili poradenství, na řadu přišly i možnosti potřebné pomoci, ať už u nás, či přímo na Ukrajině.

Bavíme se v Rodinném zábavním parku Galaxie ZlínBavíme se v Rodinném zábavním parku Galaxie ZlínBavíme se v Rodinném zábavním parku Galaxie ZlínBavíme se v Rodinném zábavním parku Galaxie ZlínBavíme se v Rodinném zábavním parku Galaxie Zlín

Barvy podzimu 2022´motýlí´

Barvy podzimu

čtvrtek, 15.09.2022, 14 - 17 hodin

Bylo příjemné zase se vidět a užít si společné chvíle. I když v chladu a s dešťovými průtržemi, které byly nakonec důvodem k předčasnému ukončení programu. Zábavní multigenerační odpoledne, které se koná tradičně v první polovině září v zahradě Domovinky - centra denních služeb pro seniory, kde je zvána široká veřejnost. Letos poprvé byli s pozvánkou osloveni dospělí s dětmi, kteří v důsledku války opustili své zničené domovy, rodiny, přátele. Jedna z maminek uvolila, že se svým krátkým tanečním vystoupením bude závěrečným překvapením pro přítomné. Z důvodu nepříznivého počasí mnozí pozvaní zvolili teplo domova, ne všichni účinkující hosté stanuli na pomyslném pódiu.

Podpora rodin v arcidiecézi, které v důsledku války opustily své zničené domovy, rodiny, přátele (2022)

Celkem devatenáct charit z Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje bylo v roce 2022 zapojeno do projektu Arcidiecézní charity Olomouc: ´Podpora integrace a adaptace uprchlíků z Ukrajiny v důsledku válečného konfliktu´, v rámci dotačního programu Integrační služby pro držitele speciálního víza a dočasné ochrany 2022, Ministerstva vnitra České republiky.

nositel projektuvyhlašovatel dotačního programu Integrační služby pro držitele speciálního víza a dočasné ochrany 2022