Výstavou byli uživatelé nadšeni

Výstavou byli uživatelé nadšeni

Letošní prázdninové měsíce byly skutečně tropické a o výletech pro naše seniory během nich jsme vzhledem k této skutečnosti původně neuvažovali. Poslední červencové úterý však začalo trošku pršet, tak jsme se během chvilky rozhodli, že uskutečníme s uživateli návštěvu nově otevřeného Muzea jihovýchodní Moravy  - expozici Princip Baťa. Uživatelé byli výstavou nadšeni, a jak nám sdělovali, tak svým rodinám a známým o ní budou vyprávět a doporučí jim, aby ji určitě navštívili, že je opravdu jedinečná a stojí za vidění. 

Jedna naše paní uživatelka říkala, že se úplně ocitla v době svého mládí, kdy u “Baťů“ pracovala a nejen ona byla velmi ráda, že jsme tuto akci uskutečnili. A tak mi dovolte krátký popis onoho výstavního dopoledne. Přijeli jsme k zrekonstruované 14. budově, vystoupili z auta a pak už směřovali ke vstupní hale a zakoupili si vstupenky.  Moderním výtah nás vyvezl do třetího patra, kde se výstava nacházela. A tak jsme mohli kráčet vstříc poznání a zážitku. Ocitli jsme se v hale, ve které bylo zvláštní příšeří a díky klimatizaci příjemně. U vstupu nás přivítala průvodkyně, seznámila s členěním výstavy a předala nám složku s popisy exponátů obuvi, které se ve vitrínách nacházely a měly přiřazena čísla. O každém exponátu jsme se mohli dozvědět, z které doby pochází, kdo je používal a byly mezi nimi i velmi kuriózní kousky, které nás zaujaly. Čtení z této brožury nám trošku ztěžovalo již zmíněné přítmí těchto prostor, neboť obuv ve vitrínách byla jen velmi slabě nasvícena z důvodu ochrany vzácných exponátů před poškozením ostrým světlem. 
Obdrželi jsme taktéž symbolickou “kontrolku“ z kartonu, kterou jsme mohli skutečně „píchat“ u několika stanovišť - úseků, kde byly umístěny hodiny, tzv.píchačky, které na kontrolku narazily přesný čas, ve který jsme určitou částí výstavy prošli. (Tak, jak to od vzniku baťových závodů činily tisíce ševců, když do fabriky přicházeli a pak ji na konci směny opouštěli).
Úseků bylo dohromady šest a každý pojednával o určité oblasti „Principu Baťa“. Byly to tyto: úvodní filozofie, obuvnické muzeum, výrobní linka, baťovský životní styl, moderní cestování, filmový kabinet.
Na panelech na okolních zdech byly fotografie osobností, které spolu se zakladateli – sourozenci Baťovými vytvářely tento obdivuhodný fenomén a také dobové fotografie, jak vypadal Zlín ve třicátých letech minulého století.
Velmi nás také zaujala expozice, věnovaná cestovatelům Hanzelkovi a Zikmundovi. Naleštěná tatrovka, kterou projezdili Afriku křížem krážem, zářila do dálky… a umocňovala prožitek z této části výstavy. Neméně zajímavý byl pohled do skleněných vitrín, ve kterých byly umístěny loutky i celé scény, vytvořené pro animované filmy Karla Zemana a Hermíny Týrlové. Také zde byly ukázky prvních propagačních filmů firmy Baťa, které se ve zlínských filmových ateliérech točily.
Na závěr nám byly nabídnuty letáčky a materiály o dalších výstavách v Baťově institutu, zastavili jsme se proto ještě ve druhé etáži a šli si ještě prohlédnout výtvarné umění a architekturu od konce 19. do konce 20. století, část expozice Prostor Zlín, která poukazovala na kulturní odkaz baťovského Zlína.

Mgr.Bronislava Vašáková, vedoucí služby